Bütün hastalıklarda olduğu gibi bu tür cilt rahatsızlıklarında da temel amaç asıl hastalığı bulup onun tedavisini yapmak olmalıdır. Bu şekilde tedavi hastalığın kalıcı olarak yok edilmesini sağlamış olur. Kaşınma için üretilen bir çok krem vardır ancak sadece kaşınma hissi için kullanılırsa tedavide yetersiz kalabilir. Özellikle kaşıntı tedavisinde yaygın olarak kullanılan kortizonlu kremler kısa süre şikayeti azaltsa da hemen yeniler.

Vajina Kaşıntısı Nedenleri;

Antibiotikler gibi vajina asit dengesini bozan ilaç kullanımı

Mantar; en çok kandida albikans denilen mantar görülür, teşhis muayeneyle konur ve anti mikotik yani mantar öldürücü ilaçlar (oceral, canesten, mykospor vs) verilir.

Trikomonas; pis kokulu yeşilimsi akıntı olur, mantara kıyasla daha seyrektir, biteral veya benzeri ilaçlar kullanılır.

Batık; Kıl alma şekline bağlı olarak kılın doku içinde büyümesinden kaynaklanır

Vajinada apse; genellikle kıl dibinden kaynaklanır ama başka sebeplerle de olabilir, iltihabi bir şişlik olur, şişliğin yaptığı gerginlik sebebiyle kaşınma oolur

Kıl dönmesi; Aslında kıl dönmesi değil batıktır.

Genital kondilom (siğil); Bildiğimiz siğilin cinsel organa yerleşen halidir, genellikle cinsel ilişkiyle bulaşır ancak tahret musluğu gibi ortak kullanım araçlarıyla da bulaşabilir. Çok bulaşıcı olduğu için en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Sabunla aşırı temizleme; Bölgenin savunma mekanizmaları bozulmuş olur ve cilde kurutur.

Vajina kaşıntısı İçin İlaç; Tüm bu sebeplerle olan kaşıntı pruzon merhem veya benzeri kremlerle giderilebilir ancak mantar ve trikomonas varsa mutlaka onlara yönelik ilaç alınmalı hatta aynı dönemde eş tedavisi de beraber yapılmalıdır. Pruzon merhem kullanıldığının ikinci günü ciddi rahatlama olur ancak asıl neden ortadan kaldırılmazsa sorun tekrar ortaya çıkabilir. Mesela bölge temizliği için sıkça sabun kullanımına bağlı olarak gelişen kaşıntı pruzonla düzeldi diyelim hasta sabun kullanmazsa tekrar olmaz ama yine sabun kullanmakta ısrar ederse sorun yeniden ortaya çıkar.

Vajina kaşıntısı Bitkisel Tedavi; Bu bölge yani cinsel organ , anüs ve ikisinin arası (perine) alanalrında görülen kaşınmalarda sıkça kortizon kullanılmakta ve kortizonun yan etkileri yaşanabilmektedir. Yukarda önerilen pruzon merhem bitkisel kortizon içermektedir ve kortizonların yan etkilerine neden olmaz. Bitkisel kortizon yanı sıra koruyucu bariyer oluşturma etkisi de vardır. Bu bariyer sebebiyle bebek pişiklerinde en çok tercih edilen ilaçtır.

Vajina Kaşıntısı Cinsel İstek; Aslında biri diğerini engelleyen şeyler değildir ancak kadının fiziki olarak sorun yaşaması psikolojik olarak cinsel isteksizliğine neden olabilir. diğer taraftan kaşınmanın nedenini bilmiyorsa “acaba kirlimi?” veya “kokuyorsa” gibi aklını kurcalayan sorular nedeniyle gerginlik yaşayabilir. kaşınma hissi cinsel isteksizlik yapıyor diye düşünüyorsanız bir an önce tedavi olmalısınız.

Share

Vajina Kaşıntısı Krem için 1 yorum yapılmış


Leyla
27 Ekim 2015

Kızımda vacina kaşıntı var kızim 2.5 yaşında ne yapmalıyım
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Öncelikle çocuk doktoruna muayene ettirin.Muayene etmeden ilaç önermek çocukta doğru olmaz
Geçmiş olsun